فوتبال از ورزش‌های محبوبی هستش که در جهان میلیاردها نفر دنبال کننده داره، از جذابیت های این ورزش در مقاله گذشته براتون گفتیم، حالا بریم یکم به ویژگی های این ورزش بپردازیم.

فیفا مسئول برگزاری مسابقات در سطح تیم های ملی می‌باشد و در دوره های مختلف برنامه مسابقات مختلفی را اعلام میکند تا تیم های فوتبال ملی یک کشور با دیگر کشورها به رقابت بپردازند. رویدادهایی مثل جام جهانی و انتخابی جام جهانی و دیگر مسابقات درون قاره ای از جمله مسابقاتی هستند که در سطح ملی برگزار می‌شوند.

مقدماتی جام جهانی

فیفا مسئول برگزاری مسابقات مقدماتی جام جهانی یا انتخابی جام جهانی می‌باشد. کنفدارسیون های فوتبال شش قاره { اروپا (UEFA)، آسیا(AFC)، اقیانوسیه(OFC)، آمریکای جنوبی(CONMEBOL)، آمریکای شمالی، مرکزی و کارائیب(Concacaf)، نماینده آفریقا(CAF) } پس از برگزاری این سری مسابقات تیم های صعود کننده به جام جهانی را به فیفا اعلام میکنند. این سری از مسابقات حدود دو سال به طول می‌انجامد. تیم ها در ابتدا توسط قرعه ها گروه بندی می‌شوند و در مرحله گروهی به صورت رفت و برگشت بازی های خود را انجام می‌دهند. چون تعداد تیم های موجود در هر قاره زیاد است و مسابقات بصورت رفت و برگشت انجام می‌شود؛ یعنی یکبار تیم A در کشور خود پذیرای تیم B از کشور دیگر است و مدتی بعد تیم B میزبان خواهد بود و تیم A به عنوان مهمان در آن مسابقات شرکت میکند.

از آنجایی که هر ساله لیگ های داخلی و بقیه مسابقات در سطح باشگاهی نیز انجام می‌شود، امکان برگزاری این سری از مسابقات بصورت پشت سر هم نیست و باید بازیکنان در خدمت تیم های باشگاهی خود نیز باشند.

در انتها بسته به سهمیه هر قاره، تیم هایی که امتیازهای لازم را کسب کردند و در رتبه های بالاتری قرار گرفتند توسط کنفدراسیون های هر قاره به فیفا معرفی می‌شوند.

جام جهانی

بالاترین سطح مسابقات در حوزه فوتبال ملی می‌باشد که هر 4 ساله برگزار می‌شود.

در جام جهانی پیش رو (جام جهانی قطر2022)، تعداد تیم های شرکت کننده توسط فیفا 32تیم اعلام شده است. این 32 تیم، تیم های منتخب مسابقات مقدماتی جام جهانی هستند که در قاره خود توانستند به برتری برسند.

اگر بگوییم هر 4 ساله 32 تیم برتر دنیا به مصاف یکدیگر می‌روند اغراق نکرده ایم. زیرا این تیم ها در ابتدا، با آمادگی کاملی وارد مسابقات مقدماتی جام جهانی شده‌اند و بعد از آن به عنوان تیم های برتر قاره خود در جام جهانی شرکت میکنند.

قرعه کشی مسابقات جام جهانی توسط فیفا انجام میشود. فیفا پیش از شروع قرعه کشی تیم ها را در گروه های مشخصی دسته بندی میکنند که به آن سیدبندی نیز میگویند. به طور مثال در جام جهانی گذشته(روسیه 2018) نحوه سیدبندی به این صورت بود:

سید ۱: روسیه، آلمان، برزیل، پرتغال، آرژانتین، بلژیک، لهستان، فرانسه

سید ۲: اسپانیا، پرو، سوئیس، انگلیس، کلمبیا، مکزیک، اروگوئه، کرواسی

سید ۳: دانمارک، ایسلند، کاستاریکا، سوئد، تونس، مصر، سنگال، ایران

سید ۴: صربستان، نیجریه، استرالیا، ژاپن، مراکش، پاناما، کره جنوبی، عربستان سعودی

تیم ها با توجه به شرایط امتیازی و جایگاهی که در رده بندی فیفا دارند در این سیدها قرار میگیرند. برای قرعه کشی نیز شرایط خاصی حاکم است. به طور مثال از هر سید یک تیم باید در هر گروه وجود داشته باشد و یا تعداد تیم مشخصی از هر قاره باید در گروه حضور داشته باشد و قوانینی از این قبیل که بعدا به بررسی بیشتر آنها میپردازیم.

مرحله گروهی جام جهانی 2018 به این صورت برگزار شد و همانطور که میبینید گروه ها بر اساس سیدهای مشخص شده چینده شده‌اند:

گروه اول: روسیه- اروگوئه- مصر- عربستان

گروه دوم: پرتغال- اسپانیا- ایران- مراکش

گروه سوم: فرانسه- پرو- دانمارک- استرالیا

گروه چهارم: آرژانتین- کرواسی- ایسلند- نیجریه

گروه پنجم: برزیل- سوییس- کاستاریکا- صربستان

گروه ششم: آلمان- مکزیک- سوئد- کره جنوبی

گروه هفتم: بلژیک- انگلیس- تونس- پاناما

گروه هشتم: لهستان- کلمبیا- سنگال- ژاپن

در مسابقات جام جهانی مسابقات در مرحله گروهی به صورت تک بازی انجام می‌شود و دو تیم برتر از هر گروه 4 تیمی به مرحله بعدی صعود پیدا می‌کنند. مراحل بعدی بازی ها بصورت حذفی برگزار می‌شود و تا مشخص شدن فینالیست ها مسابقات ادامه پیدا می‌کنند. برنده مسابقه فینال به عنوان قهرمان مسابقات جام جهانی شناخته می‌شود و کاپ قهرمانی این مسابقات را بالای سر خود میبرد.

در این مقاله سعی کردیم به بررسی جام جهانی بپردازیم. در رده های سنی پایینتر نیز مسابقات ملی مهمی از جمله المپیک برگزار می‌شود که بعدا به صورت مفصل در مورد آن صحبت میکنیم.


مشخصات

  • جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی منبع : مسابقات ,جهانی ,گروه ,فیفا ,قاره ,برگزار ,برگزار می‌شود ,مسابقات مقدماتی ,مرحله گروهی ,داشته باشد ,پیدا می‌کنند ,مسئول برگزاری مسابقات ,فیفا مسئول برگزاری
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

دانلود سریال هیولا کامل|دانلود سریال هیولا کیفیت بالا نظافتي Keith سایت مهندسین و دانشجویان عمران نگین کویر Kim جواهرات و سنگ های قیمتی دانلود آهنگ خارجي Beautiful dreams come true